Игнасио Барерас 6
10 2024 мај

Игнасио Барерас ја освојува патеката Ками де Кавалс: Патување на грит и решителност

Минатиот викенд, од 3-ти до 5-ти мај 2024 година, тимот на Игнасио Барерас Arduua, го презеде монументалниот предизвик на Trail Cami de Cavalls во Шпанија.

Поминувајќи растојание од 185 километри со 4500 метри надморска височина, оваа трка не е за оние со слабо срце. Како дел од Arduua семејство, ние сме неизмерно горди што го споделуваме извонредното патување и достигнувања на Игнасио.

Трката на Игнасио не беше само за минување на целта; тоа беше доказ за неговата упорност, издржливост и посветеност на спортот на трчање на патека. Поддржано од Arduua Тренерот Давид Гарсија, подготовката на Игнасио за оваа трка беше педантна, а резултатите говорат многу.

Трката започна со големи емоции кога Игнасио им се придружи на колегите тркачи на Plaça dels Pins de Ciutadella de Menorca. Од самиот почеток, Игнасио демонстрираше стратешко темпо, заштедувајќи ја енергијата за предизвикувачкиот терен што претстоеше. Додека минуваше низ карпести патеки и крајбрежни ридови, фокусот на Игнасио остана непоколеблив, придржувајќи се до вредните совети дадени од неговиот тренер.

Еден од најважните моменти на трката на Игнасио беше неговата ментална цврстина и приспособливост. И покрај тоа што се соочи со неочекувани предизвици, како што се скршен трекинг столб и несреќи во навигацијата, Игнасио остана присебен, решавајќи се справувајќи со секоја пречка. Неговата способност да остане смирен под притисок и да донесува брзи одлуки несомнено придонесе за неговиот успех.

Во текот на трката, Игнасио одржуваше постојан внес на течности и јаглехидрати, осигурувајќи дека неговото тело останува поттикнато за исцрпувачкото патување што претстои. И покрај заморот, Игнасио протурка, црпејќи сила од неговиот тренинг и непоколебливата решителност.

Како што трката влезе во последните фази, решителноста на Игнасио достигна нови височини. Со целта на повидок, тој се движеше низ нерамниот терен и урбаните пејзажи, поминувајќи ја целта со семејството покрај него. Тоа беше момент на триумф, симболизирајќи месеци на напорна работа, пожртвуваност и посветеност.

Размислувајќи за своето неверојатно патување, Игнасио изрази благодарност до својот тренер Дејвид Гарсија и до целиот Arduua тим за нивната непоколеблива поддршка. Неговиот успех служи како инспирација за амбициозните тркачи на патеки насекаде, докажувајќи дека со одлучност и истрајност се е можно.

Како заклучок, извонредната изведба на Игнасио Барерас на патеката Ками де Кавалс е доказ за моќта на човечкиот дух. Неговото патување ги отелотворува основните вредности на Arduua – упорност, издржливост и страст за спортот. Честитки, Игнасио, за неверојатното достигнување!

Останете во тек за повеќе инспиративни приказни и ажурирања од Arduua заедница.

Топли поздрави,

/Катинка Ниберг

Зачлени се Arduua Денес!

Дали сте инспирирани од патувањето на Игнасиос? Дали сакате да ги поместите вашите граници и да го истражите светот на трчањето по патека? Приклучи се Arduua – глобална заедница на страсни тркачи на патеки посветени на само-подобрување, авантура и поврзување со природата.

со Arduuaсеопфатната онлајн платформа за обука, курирана од искусни тренери за трчање по патеки, ќе ја имате поддршката и насоките што ви се потребни за да ги постигнете вашите цели за трчање. Од персонализирани планови за обука до извонредни camps и тркачки патувања, Arduua нуди се што ви треба за да го подигнете вашето трчање на следното ниво.

Не чекајте – врзете ги чевлите и придружете се на Arduua племето денес! Тренер за трчање на патека онлајн >>

/Катинка Ниберг, Arduua основач

katinka.nyberg@arduua. Со

Лајкнете и споделете ја оваа објава на блогот