6N4A6164
5 јуни 2024

Што не знаевте за мене и Arduua

Дали некогаш сте се запрашале што е потребно за да се претвори страста во просперитетна глобална заедница и успешен бизнис? Добредојдовте на патувањето на Arduua- приказна за амбициите, трансформацијата и немилосрдното тежнеење по соништата.

Јас сум Катинка Ниберг, основачот на Arduua. Јас сум страстен тркач на патеки, љубител на планина и претприемач, штотуку наполнив 50 години. Иако можеби не звучи возбудливо за некого, многу сум возбуден што влегувам во категоријата F50 во трчање на патека, но сепак имам шанса за позиција на подиум 😊.

Живеам во шведското село во близина на Стокхолм со мојот сопруг Фредрик и нашите 13-годишни близнаци, Матилда и Том, со пристап до прекрасни патеки каде што често одам на трчање со моето куче Зинго.

Јас сум речиси како и сите други, освен по мојата трудољубивост, упорност, долгорочна издржливост и многу силна верба во позитивна иднина, која сигурен сум дека го обликуваше мојот личен и претприемачки живот. Мојата физичка кондиција не е нужно подобра од која било друга жена над 50+, но имам силен ум и вложувам многу енергија во моите тренинзи и работа, достигнувајќи ги моите соништа и цели.

Катинка со децата, Матилда и Том во Аре, Шведска.

Нашата приказна

Основана во јануари 2020 година, Arduua се роди од мојата страст за трчање по патека. По успешната, но и стресна кариера во ИТ, го открив трчањето по патека на 44-годишна возраст и се заљубив во спортот. Моето патување започна со среќна средба со skyrunning видеа на интернет, што ме натера да се пријавам за мојата прва предизвикувачка патека во Аре, Шведска, во 2018 година. Десет месеци подоцна, ја поминав целта на мојот прв планински маратон, Kia Fjällmaraton, не со импресивно време, туку со непопустлива решеност да се подобри. Во овој момент, сфатив дека овој спорт е повеќе од хоби - тоа беше мојата страст. Искуството беше толку длабоко што знаев дека морам да го направам постојан дел од мојот живот.

Оттаму, моето патување еволуираше, а исто така и идејата за Arduua. Го запознав Фернандо Армисен на интернет додека го интервјуирав за мојот блог. Набргу потоа, почнав да тренирам со Фернандо во неговиот онлајн тренерски сервис. Почетокот на тренинзите со Фернандо ја промени играта. Неговите специјализирани методи за тренирање, вкоренети во шпанската традиција на трчање на патеки, понудија структуриран и ефективен пристап што не сум го доживеал претходно. Напредокот што го постигнав под негово водство беше огромен и го засили моето верување дека овој висококвалитетен тренер може да им користи на тркачите ширум светот.

Како вистински претприемач, брзо видов можност да ја извезам оваа тренерска услуга во остатокот од светот. Една работа доведе до друга, и само по неколку месеци во неговата обука, го создадов првиот нацрт на Arduua Бизнис план. Му го претставив на Фернандо и го прашав дали е заинтересиран да се приклучи на Arduua проект, а тој рече да. Од тој ден Фернандо е со нас од самиот почеток. Тој е инженер зад нашите тренерски услуги, а сега ја има улогата на главен тренер Arduua. Неговата стручност е непроценлива.

Неколку години подоцна ни се придружи Давид Гарсија, уште еден стручен тренер од Шпанија, кој значително го засили нашиот тим. Длабокото познавање на Дејвид за трчање по патеки и неговите иновативни техники за тренирање беа клучни за подобрување на нашите програми за обука. Неговата способност да се поврзе со тркачи од сите нивоа и неговата посветеност на нивниот напредок го прават непроценливо богатство за Arduua. Заедно, Фернандо и Дејвид го формираат столбот на нашите тренерски услуги, поттикнувајќи го успехот на нашите спортисти и нашата заедница.

Фернандо, Давид и Катинка на Траил Аргуис во Шпанија прават идни планови.

Нашата мисија и визија

Нашата мисија во Arduua е да обезбеди специјализирана обука од професионални тренери за трчање на патеки, помагајќи им на спортистите ширум светот да ги освојат предизвикувачките трки од 5 km до 160 km и пошироко. Ние се стремиме да ги поддржиме тркачите во остварувањето на нивните соништа и да имаат значително влијание во спортот на трчање на патеки.

Нашата визија е да им помогнеме и да поддржиме што е можно повеќе тркачи на патеки ширум светот во остварувањето на нивните соништа и цели, како што се завршување на нивната трка од соништата, заработка на позиции на подиумот и остварување значително влијание во спортот на трчање на патека.

Предизвици и адаптации

Како и секое патување, така и нашето не помина без предизвици. Пандемијата COVID-19 не принуди да го откажеме планираното camps и тркачки патувања, кои значително влијаат на нашите операции. Бидејќи сите главни трки беа откажани, ние исто така се соочивме со огромен предизвик растејќи ја нашата онлајн тренинг платформа. Сепак, се адаптиравме со подобрување на нашите дигитални платформи и фокусирање на онлајн тренинг. Нашиот тим покажа неверојатна издржливост, а нашата заедница остана ангажирана и поддржувачка. Се соочивме и со предизвикот да ги прошириме нашите услуги на глобално ниво, што бараше од нас да се движиме низ различни културни и логистички предели. Преку овие искуства, станавме посилни и порешителни да ги поддржиме нашите тркачи.

Нашата заедница

Нашата заедница е срцето на Arduua. Со тркачи од 35 земји на различни нивоа и возрасни групи, се гордееме со различноста и инклузивноста на нашиот тим. Нашите тркачи, познати како Тим Arduua, се доказ за моќта на колективната поддршка и мотивација. Без разлика дали се среќавате со друг тим Arduua тркачи на трки или локално тренирање во групи на локални места низ целиот свет, или поврзување онлајн преку нашите активни платформи за социјални медиуми, нашата заедница е секогаш ангажирана и поддржува.

Ние, исто така, се гордееме со нашиот тим Arduua Раса Т, симбол на нашиот колективен дух и решителност. Гледањето на нашето лого на трките ширум светот го обединува нашиот тим и не мотивира сите да ги надминеме нашите граници.

тим Arduua во кампот Вале де Тена во 2022 година.

на Arduua Бренд за облека

на Arduua брендот се обликува, а ние ја дизајниравме нашата прва колекција техничка облека за трчање на патеки, која содржи високотехнолошки материјали за дишење од Шпанија. Ние сме многу горди на овој развој. Нашата облека е направена од нашето сопствено искуство и е добро тестирана на сите видови на трки и ултра патеки. Помеѓу другите предмети, ние сме особено горди на нашето специјално дизајнирано здолниште за трчање по патека и шорцеви за трчање по патека. Проверете го >>

Обидувајќи се да фотографирате модел на Arduua здолниште за трчање по патека. 🙂

Нашите услуги за обука

At Arduua, нудиме сеопфатен опсег на услуги дизајнирани да ги поддржат тркачите на патеки во секоја фаза од нивното патување. Нашиот главен производ е Тренер преку Интернет, каде што нашите стручни тренери обезбедуваат персонализирани планови за обука прилагодени на уникатните потреби и цели на секој тркач. Дополнително, организираме глобални состаноци и ги олеснуваме врските меѓу тркачите, создавајќи можности за нив да тренираат заедно и да споделуваат искуства. Додека претходно договоривме тркачки патувања и camps, сега повеќе се фокусираме на овозможување на нашите тркачи да се поврзат независно на различни трки и локации низ целиот свет.

Успешни приказни

Нашите успешни приказни се доказ за ефикасноста на нашето тренирање и посветеноста на нашите тркачи. Од почетници кои ја завршуваат својата прва ултра-патека до искусни тркачи кои постигнуваат пласмани на подиумот, нашата заедница е исполнета со инспиративни достигнувања секој викенд. Еден од најважните моменти за мене лично беше кога бевме победничкиот тим за девојки на Мадеира Скајрејс 2023 година. 😊 Овие приказни ја поттикнуваат нашата страст и посветеност да им помогнеме на повеќе тркачи да ги остварат своите соништа.

Горд што сум дел од победничкиот женски тим на Мадеира Скајрејс 2023 година.

Нашата иднина

Нашата иднина е светла! Наша цел е да го прошириме нашиот тренерски тим од 2 на 5 и да ја зголемиме нашата база на тркачи од 100 на 500. Возбудени сме што ќе воведеме подобрени дигитални платформи, ќе организираме повеќе глобални состаноци и ќе продолжиме да ја градиме нашата енергична заедница. Наместо да се организираат трки патувања и camps, сега се фокусираме на глобални состаноци, овозможувајќи им на нашите тркачи да се поврзат независно на различни трки и локации.

На лично ниво, со нетрпение очекувам да ги постигнам сопствените цели во категоријата F50 и да продолжам да ги инспирирам другите со моето патување. Имам за цел да учествувам на повеќе меѓународни трки, дополнително да ги развивам нашите тренерски методи и да го проширам досегот на Arduua да ги следи тркачите насекаде.

Придружи ни се

Ако сте страстни за трчање на патеки и сакате да се приклучите на заедница која поддржува и динамична, Arduua е местото за вас. Без разлика дали сте почетник кој сака да ја заврши својата прва трка или искусен тркач кој цели кон подиумот, нашиот професионален тренер и енергичната заедница може да ви помогнат да ги постигнете вашите цели.

Заклучок

Ова патување од ИТ претприемач до страстен тркач на патека и основач на Arduua беше неверојатно. Транзицијата не беше секогаш лесна, но наградите беа огромни. Ве поканувам да бидете дел од оваа возбудлива авантура, каде што се стремиме да ги поддржиме тркачите во остварувањето на нивните соништа и да направат значително влијание во спортот на трчање на патека.

Слободно контактирајте ме директно на katinka.nyberg@arduua. Со ако имате какви било прашања или ако сте заинтересирани да се приклучите на тимот Arduua. Ајде да продолжиме да трчаме и заедно да ги поместуваме нашите граници!

/Катинка Ниберг, основач на Arduua

Лајкнете и споделете ја оваа објава на блогот