Príbeh SkyrunneraSofia Smedmanová
29 júna 2019

Rozhovor Madeira Skyrace 2019 so Sofiou Smedman Švédsko

Tento super silný a veľmi pekný Ultra/Skyrunner zo Švédska som mal možnosť stretnúť tento rok na Madeira Skyrace (2019).

Sofia Smedman a jej Team Billingen X-trail bola druhým tímom vo veľmi náročných a náročných pretekoch Madeira Skyrace 55k, 4121D+. Madeira 2019!

Gratulujem Sofii k skvelému úspechu a osobnému času 09: 42: 06.

Môžete nám povedať niečo o pretekoch a vašich zážitkoch z nich?

Preteky boli fantastické! Dobre zorganizované od začiatku do konca. Dobrá obsluha na trati a trať bola dobre značená, takže sa dalo ľahko sledovať. Sú to jedny z najkrajších a najťažších pretekov, aké som absolvoval! Ťažké stúpania a brutálne zjazdy. Horúčavy to ešte sťažili, no tie výhľady dali zabudnúť, aké to bolo ťažké.

Toto boli prvé preteky, ktoré som absolvoval, kde bola konkurencia naozaj špičková. Je to pre mňa naozaj dobré, aby som zmenil svoje vnímanie toho, čo musím zlepšiť, aby som mohol bojovať o najvyššie pozície na podobných pretekoch.

Môžete sa opísať dvoma vetami?

Som zábavný a trochu praštěný, ale aj veľmi tvrdohlavý. Som človek, ktorý má rád výzvy a vždy som veľmi súťaživý.

Čo je pre teba v živote najdôležitejšie?

Môj partner v zločine. ? Aby som mohol behať a cestovať na všetky tieto úžasné preteky.

Vaša vášeň pre Skyrunning? Odkiaľ to prichádza?

Toto bol môj prvý „skutočný“ skyrace. Absolvoval som pár podobných pretekov, ale žiadny nie je taký. Veľmi rád trávim čas v prírode, ktorá ma veľmi upokojuje. Je fascinujúce, kam vás beh môže priviesť! A rád súťažím.

Môžete nám povedať niečo o vašom X-traile Team Billingen?

Áno! Team Billingen X-trail je švédsky ultratrailový beh (teraz aj Skyrunning) tím, ktorý spolu preteká a trénuje.

Hoci nebývame v rovnakom meste, máme rovnaké školenia ako my a potom sa navzájom kontrolujeme, ako to dopadlo. Učíme sa jeden od druhého a inšpirujeme sa navzájom. Som veľmi šťastný, že sa môžem stretnúť s týmito skvelými chlapcami (Kalle Andersson, Rasmus Persson, Viktor Stenqvist) na pretekoch vo Švédsku a po celom svete.

Naše prvé náročné preteky, ktoré sme spolu absolvovali, boli Buff, Bydalens Fjällmaraton, 50k, 2900 D+. Myslím, že toto je jeden z najťažších horských maratónov vo Švédsku.

Madeira Skyrace 55k, 4121 D+, je môj prvý Skyrace a zároveň najťažší, aký sme spolu s celým tímom absolvovali. Takže sme veľmi hrdí na naše druhé miesto.

Všetci sme veľmi odlišní, ale aj to robí skupinu zaujímavejšou. Viktor je rýchly a výbušný. Kalle je úžasné posúvať hranice a dáva viac ako 100 %. Rasmus je stabilný, silný a efektívne beží. Som veľmi tvrdohlavý a nikdy sa nevzdávam!

Tím Billingen X-trail 2: miesto na Madeira Skyrace 2019

Is Skyrunning hobby alebo je to niečo, čím sa rád živíš?

Bol by to sen, aby som sa tým mohol živiť. Momentálne je to môj najväčší koníček!

Vždy ste mali tento typ životného štýlu?Skyrunning atď...) alebo si urobil nejakú zmenu v živote, na ktorú rád spomínaš?

Nie, k trailovému behu som sa začal venovať okolo roku 2015, keď som mal 26 rokov. Bol som závislý! Odvtedy som sa už neobzrel.

Tlačíte sa zvyčajne mimo svoju zónu pohodlia? Aký je to pocit v tom čase? Vidíte, že odmena, ktorá z toho plynie, stojí za toto malé úsilie navyše?

Niekedy sa snažím dať si ten tlak navyše. Pracujem na tom a verím, že sa zlepšujem. Rýchlejšie, silnejšie a sebavedomejšie. Je dôležité, aby ste sa aj naďalej vyzývali. Aby ste to dosiahli, musíte vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, pretože vás čaká tvrdý a technický terén a ohromujúce výšky, navyše budete mať poriadne unavené nohy.

Ako vyzerajú vaše pretekárske plány a ciele na rok 2019?

Ďalším na rade je Ehunmilak UltraTrail, 100 míľový pretek na severe Španielska. Idre fjällmarathon, Kullamannen. Dúfam, že pred sezónou nájdem ešte jeden skyrace.

Ako u teba momentálne vyzerá bežný týždeň s tréningom a všetkým okolo?

Veľa pracujem, takže je ťažké povedať, aký by bol normálny týždeň. Viem, že by som mal trénovať oveľa viac, ako som momentálne schopný. Teraz zachytávam všetky momenty, ktoré môžem.

Aké sú vaše najlepšie tréningové tipy pre ostatných Skyrunnerov z celého sveta?

Veľa trénujte beh hore a dole kopcom. To je pre mňa ťažké, pretože nemáme kopec vyšší ako 125 m D+. Robiť to môže znamenať veľa vzostupov a pádov.

Ktoré sú tvoje obľúbené preteky, ktoré by si odporučil ostatným Skyrunnerom po celom svete?

Príďte do Švédska a zabehnite si Buff fjällmaraton 50k a preteky na 100 míľ s názvom Kullamannen!

Sofia Smedman Buff 50K Fjällmaraton Bydalen 2018

Máš nejaké sny a ciele do budúcnosti, o ktoré sa rád podelíš?

Mojím snom a cieľom do budúcnosti je stať sa jedným z najlepších bežcov na 100 míľ.

Ako vyzerá váš herný plán?

Ešte nie som si istý, ale najprv musím prestať pracovať nadčas a venovať viac času svojmu tréningu. Za lepšími tréningovými možnosťami sa presunieme aj do severnej časti Švédska. Mám na svojom bucket liste veľa pretekov, ktoré ma budú výzvou stať sa lepším bežcom.