20 júla 2020

Je to mimo vašej komfortnej zóny, kde sa dejú všetky kúzla

Hľadá svoje hranice; ako rýchlo môže ísť? Ako ďaleko môže zájsť? Aký dobrý môže byť napriek veku.

Tomáš je 47-ročný, pohodový, pracovitý a odhodlaný Ultra-Skyrunner zo Švédska. Je tiež otcom 4 detí, je ženatý a v živote toho zažil veľa.

Tento životný štýl nemal vždy, s behom začal až v štyridsiatke. Odvtedy absolvoval 23 ultramaratónov, 6 Ironmanov, 7 švédskych klasík (lyžovanie 90 km, bicykel 300 km, plávanie 3 km, beh 30 km) a 6 super klasík.

Toto je Tomášov príbeh...

Kedy ste začali behať

Začal som trénovať, keď som mal 40 rokov a čoskoro som zistil, že je to niečo, čo ma baví a v čom som celkom dobrý. Našiel som lásku k vytrvalostným športom a čoskoro som zabehol svoj prvý ultramaratón v španielskych horách. Milujem hory a dlhé vytrvalostné behy s veľkým navýšením.

Čo je pre teba v živote najdôležitejšie?

Rovnaké práva pre všetkých, udržateľný životný štýl a zelená, šťastná planéta.

Kde je vaša vášeň pre skyrunning pochádzať z?

Svoje prvé skutočné ultra som absolvoval v Španielsku, Ultima Frontera 55k s 1500m+ v roku 2014. V pretekoch som obsadil 2. miesto v čase 5:19 a potom ma to chytilo. Skutočne som nechápal, čo je beh ultras, kým som v roku 2015 nezabehol Templiers (100 5000 s takmer XNUMX m+). Bol som naozaj nízko a v jednom momente som potreboval urobiť preteky o jeden krok.

Po pretekoch som bol pokorný nad malými vecami v živote, počas nasledujúcich 2 týždňov som bol dosť emotívny a potom som vedel, o čo ide; Robím to, pretože je to ťažké. Pretože mi to pripomína, čo je v živote dôležité.

Môžete opísať svoje výrazné osobné prednosti, ktoré vás priviedli až na túto úroveň behu?

Som tvrdohlavý. ja sa nevzdavam. Dokážem tolerovať veľa bolesti. Nie som rýchly, ale čím dlhšie preteky trvajú, tým som silnejší.

Is Skyrunning hobby alebo je to niečo, čím sa živíš?

Je to hobby. Pracujem ako Creative Director a Brand Strategist v reklamnej agentúre. Práca je veľmi kreatívna a musíte veľa premýšľať, ale nie fyzicky. Takže tréning dáva môjmu mozgu čas na rozmyslenie. Keď si idem zabehať, robím nevedomky svoju najlepšiu prácu. Vedel by som si v budúcnosti predstaviť pracovať v biznise s behom, možno ako horský bežecký vodca, koučing alebo inak. Chcel by som vedieť spojiť tvorivú prácu, ktorú robím, s fyzickou.

Vždy ste mali tento typ životného štýlu alebo ste zmenili smer?

Nie. Začal som trénovať, keď som mal 40 rokov. Uvedomil som si, že tvrdý fyzický tréning zo mňa urobil lepšieho človeka a ten človek sa mi páčil. Mal som na to aj talent. V roku 1989 som hral futbal, bol som naozaj fit a polmaratón som zabehol za 1:35. Potom som prestal s telesným tréningom, získal som veľkú rodinu a svoj voľný čas som trávil tým, že som si z nich urobil domov. Potom, v roku 2015, som ten polmaratónsky čas zlepšil o 12 minút. Do 1:23. Potom som si uvedomil, že môžete byť silný a rýchly, aj keď ste starý.

Ktoré sú najnáročnejšie a najnáročnejšie situácie, ktorými ste si prešli, aby ste sa dostali tam, kde ste dnes ako človek?

Strata prvorodeného syna bola v živote najťažšia vec. Žiadna fyzická ani psychická situácia sa tomu nevyrovná.

Fyzicky najnáročnejšia situácia bola minulý rok počas Gran Trail Penalara v Španielsku. Po 13 hodinách do preteku som mal za sebou už 100 km a 4000 m+ s teplotami cez 45 stupňov. Čakal ma dlhý úsek do kopca s prevýšením 800 m a ďalších 30 km pretekov, keď sa moje telo prehrialo. Poriadne sa mi zatočila hlava a musel som spomaliť tempo, aby som na tej hore neomdlel. Potom som si uvedomil, že niekedy ideš po tenkej hranici a ohroziť moje zdravie alebo život kvôli pretekom sa neoplatí. Ale pretiahol som to a skončil som nakoniec.

Tlačíte sa zvyčajne mimo svoju zónu pohodlia? Aký je to pocit v tom čase? Vidíte, že odmena, ktorá z toho plynie, stojí za toto malé úsilie navyše?

Áno, stále. Kúzlo sa deje mimo zóny pohodlia.

Ako vyzerajú tvoje pretekárske plány a ciele na rok 2020/2021?

Keďže takmer všetky preteky boli zrušené, beriem FKT výzvy a lezecké výzvy. Ďalej urobím Everest. Najprv na bicykli, potom pešo. Výstup 8848 m+ na jeden záťah. Môj rekord je 7182m+, takže viem, že na to mám. Rok 2021 bude potom normálnejší a po siedmy raz sa kvalifikuje na 100 míľ pre Západné štáty. Možno dostanem miesto v pretekoch 7.

Ako u teba vyzerá bežný týždeň tréningu?

Momentálne veľa behám. Práve som dokončil skvelé virtuálne preteky cez Tennessee, 1021 km za 67 dní. To znamená behať 2 hodiny denne, väčšinou po mojich kopcovitých cestách na dvore. Venujem sa aj cyklistickému tréningu.

Aké sú vaše najlepšie tréningové tipy pre ostatných Skyrunnerov z celého sveta?

Hill opakuje. Nie je to stúpanie, ktoré vás dostane, ale zjazdy. Keďže nemám žiadne hory, na ktorých by som mohol trénovať, budem musieť vyťažiť maximum z toho, čo mám, a zistil som, že zo 4 hodín tvrdej chôdze do kopca a z kopca vás naozaj pália stehná. Takže to zaradím každý druhý týždeň do svojho tréningového plánu. Budujte tiež silu hornej časti tela. Naučte sa používať palice pri stúpaní aj zjazde.

Aké sú tvoje obľúbené preteky, ktoré by si odporučil ostatným Skyrunnerom po celom svete?

Z tých, ktoré som bežal, najmalebnejšie musí byť Ultra Piruneu v Španielsku (94 tis. s prevýšením 6500 m) a najúžasnejšie miesto na beh musí byť Cappadocian Ultra v Turecku.

Venuješ sa aj iným typom bežeckých projektov, o ktorých rád hovoríš?

Som riaditeľom pretekov Aktivitus Trailrace. Preteky 170 2021 okolo chodníkov v Göteborgu. Tohtoročné preteky boli zrušené, ale vrátime sa posledný aprílový víkend v roku XNUMX. Behám aj s “Glädjeknuff”, kde sa zúčastňujeme pretekov s deťmi, ktoré nevedia behať samé. Každý týždeň beriem na chodníky aj skupiny ľudí, v utorok krátke behy a cez víkendy dlhé behy.

Máš nejaké sny a ciele do budúcnosti, o ktoré sa rád podelíš?

Chcem bežať preteky Western States Endurance Race (WESR). To bol môj sen od roku 2015 a odvtedy som sa naň kvalifikoval, ale nemal som šťastie pri žrebovaní v lotérii. Tohtoročné preteky sa presunuli na rok 2021, takže ďalšie žrebovanie bude v roku 2022. Tiež by som rád vyskúšal viacetapové preteky ako Marathon de Sables, ale sú veľmi drahé, takže to bude musieť počkať.

Ako vyzerá váš herný plán?

Aby ste sa mohli dostať do lotérie WSER, musíte dokončiť 100 míľ alebo ťažký 100+ km pretek, ktorý je na kvalifikačnom zozname. A musíte to urobiť každý rok, aby ste získali lístky navyše, takže to je môj plán na budúci rok.

Aký je váš vnútorný pohon?

Chcem nájsť svoje hranice. Ako rýchlo môžem ísť, ako dlho môžem ísť. Ako môžem byť stále konkurencieschopný, keď starnem.

Čo by ste poradili ostatným ľuďom, ktorí snívajú o aktívnom životnom štýle a behaní po horách?

Neponáhľajte sa do toho. Nech to trvá. Zahrajte si dlhú hru. Najprv začnite milovať beh, potom začnite milovať dlhý beh.

Máš vo svojom živote ešte niečo, s čím sa rád podelíš alebo o čom na blogu hovoríš?

Nie, nezabudnite sa postarať o túto planétu a všetok život na nej. Mier, láska a skyrunning.

Ďakujem!

Ďakujem, Tomáš, že si si našiel čas podeliť sa o svoj úžasný príbeh! Veľmi inšpiratívne!

Prajem vám veľa šťastia v budúcnosti s behom a všetkým, čo chcete v živote robiť.

6 Ironman, 3 za jeden rok (2018), AWA Gold ranking

7 švédskych klasík (lyžovanie 90k, bicykel 300k, plávanie 3k, beh 30k), 6 superklasík (celkový čas 20 hodín)

Najlepší maratónsky čas: 2:59

Najlepší čas polmaratónu: 1:23

Najlepší 10k čas: 38:29